Результаты игр 2017

Женщины

No. Local Court Team A Team B Result Dur.
Date Time
Final 1st Place
56 04-Jun 19:00 1 Sweat/Summer USA [11] Larissa/Talita BRA [1] 0-2 (16-21, 14-21) 0:30
Final 3rd Place
55 04-Jun 17:45 1 Bieneck/Schneider GER [19] Agatha/Duda BRA [4] forfeit team A 0:26
Semifinals
54 03-Jun 21:00 1 Agatha/Duda BRA [4] Larissa/Talita BRA [1] 1-2 (21-23, 21-18, 10-15) 0:43
53 03-Jun 20:00 1 Sweat/Summer USA [11] Bieneck/Schneider GER [19] 2-1 (21-15, 19-21, 17-15) 0:44
Round 3
52 03-Jun 17:00 1 Bawden/Clancy AUS [12] Larissa/Talita BRA [1] 0-2 (19-21, 17-21) 0:32
51 03-Jun 15:00 1 Agatha/Duda BRA [4] Laboureur/Sude GER [3] 2-1 (15-21, 21-17, 15-8) 0:43
50 03-Jun 10:30 1 Bieneck/Schneider GER [19] Maria Antonelli/Carol BRA [15] 2-0 (21-15, 24-22) 0:36
49 03-Jun 11:30 1 Sweat/Summer USA [11] Borger/Kozuch GER [20] 2-1 (14-21, 21-19, 15-12) 0:43
Round 2
48 02-Jun 16:30 1 Larissa/Talita BRA [1] May/Pischke CAN [22] 2-0 (21-18, 21-17) 0:32
47 02-Jun 15:40 3 Bawden/Clancy AUS [12] Betschart/Hüberli SUI [10] 2-0 (21-12, 21-14) 0:29
46 02-Jun 15:40 1 Pavan/Humana-Paredes CAN [7] Laboureur/Sude GER [3] 0-2 (10-21, 16-21) 0:31
45 02-Jun 16:30 3 Agatha/Duda BRA [4] Day/Hochevar USA [25] 2-0 (23-21, 21-16) 0:37
44 02-Jun 16:30 4 Hermannova/Slukova CZE [6] Maria Antonelli/Carol BRA [15] 0-2 (12-21, 20-22) 0:36
43 02-Jun 15:40 2 Bieneck/Schneider GER [19] Lehtonen/Lahti FIN [18] 2-1 (21-13, 18-21, 16-14) 0:50
42 02-Jun 15:40 4 Fendrick/Ross USA [9] Borger/Kozuch GER [20] 0-2 (23-25, 21-23) 0:44
41 02-Jun 16:30 2 Ludwig/Walkenhorst GER [2] Sweat/Summer USA [11] 0-2 (19-21, 13-21) 0:27
Round 1
40 02-Jun 13:10 4 May/Pischke CAN [22] Kolosinska/Gruszczynska POL [28] 2-1 (21-17, 19-21, 17-15) 0:49
39 02-Jun 12:20 3 Betschart/Hüberli SUI [10] Sinnema/Stubbe, J. NED [24] 2-1 (18-21, 21-17, 15-9) 0:39
38 02-Jun 12:20 4 Laboureur/Sude GER [3] Wang/Yue CHN [13] 2-0 (21-17, 22-20) 0:46
37 02-Jun 13:10 3 Day/Hochevar USA [25] Rebecca/Ana Patrícia BRA [30] 2-1 (23-21, 16-21, 15-12) 0:54
36 02-Jun 13:10 1 Maria Antonelli/Carol BRA [15] Birlova/Makroguzova RUS [23] 2-1 (21-17, 14-21, 15-9) 0:43
35 02-Jun 12:20 2 Barbara/Fernanda BRA [5] Lehtonen/Lahti FIN [18] 1-2 (22-24, 23-21, 12-15) 1:09
34 02-Jun 12:20 1 Borger/Kozuch GER [20] Motrich/Kholomina RUS [32] 2-0 (21-13, 21-19) 0:28
33 02-Jun 13:10 2 Claes/Hughes USA [17] Sweat/Summer USA [11] 0-2 (16-21, 15-21) 0:27
Pool H
32 02-Jun 09:00 1 Ukolova/Barsuk RUS [8] Sinnema/Stubbe, J. NED [24] 0-2 (17-21, 18-21) 0:29
31 01-Jun 16:30 2 Day/Hochevar USA [25] Fendrick/Ross USA [9] 0-2 (15-21, 19-21) 0:34
16 01-Jun 11:30 2 Fendrick/Ross USA [9] Sinnema/Stubbe, J. NED [24] 2-0 (21-14, 21-13) 0:29
15 01-Jun 11:30 1 Ukolova/Barsuk RUS [8] Day/Hochevar USA [25] 0-2 (18-21, 16-21) 0:34
Pool G
30 02-Jun 09:50 1 Flier/van Iersel NED [26] Birlova/Makroguzova RUS [23] 1-2 (24-22, 19-21, 12-15) 0:51
29 01-Jun 16:30 1 Pavan/Humana-Paredes CAN [7] Betschart/Hüberli SUI [10] 2-0 (21-8, 21-12) 0:27
14 01-Jun 10:40 1 Betschart/Hüberli SUI [10] Birlova/Makroguzova RUS [23] 2-1 (19-21, 25-23, 15-12) 0:50
13 01-Jun 10:40 4 Pavan/Humana-Paredes CAN [7] Flier/van Iersel NED [26] 2-1 (21-14, 19-21, 15-12) 0:42
Pool F
28 02-Jun 09:50 3 Schwaiger S./Schützenhöfer AUT [27] Sweat/Summer USA [11] 0-2 (11-21, 12-21) 0:26
27 01-Jun 16:30 4 Hermannova/Slukova CZE [6] May/Pischke CAN [22] 2-0 (21-13, 21-16) 0:31
12 01-Jun 11:30 4 Sweat/Summer USA [11] May/Pischke CAN [22] 1-2 (12-21, 27-25, 12-15) 0:46
11 01-Jun 11:30 3 Hermannova/Slukova CZE [6] Schwaiger S./Schützenhöfer AUT [27] 2-0 (25-23, 21-15) 0:39
Pool E
26 02-Jun 09:50 4 Kolosinska/Gruszczynska POL [28] Menegatti/Perry ITA [21] 2-1 (19-21, 21-16, 16-14) 0:49
25 01-Jun 16:30 3 Barbara/Fernanda BRA [5] Bawden/Clancy AUS [12] 1-2 (21-17, 23-25, 10-15) 0:52
10 01-Jun 10:40 3 Bawden/Clancy AUS [12] Menegatti/Perry ITA [21] 2-0 (21-11, 21-14) 0:29
9 01-Jun 10:40 2 Barbara/Fernanda BRA [5] Kolosinska/Gruszczynska POL [28] 2-1 (24-26, 21-16, 18-16) 0:56
Pool D
24 02-Jun 09:00 4 Lusson/Jupiter FRA [29] Wang/Yue CHN [13] 0-2 (18-21, 17-21) 0:35
23 01-Jun 15:40 4 Agatha/Duda BRA [4] Borger/Kozuch GER [20] 2-1 (21-17, 20-22, 19-17) 0:56
8 01-Jun 09:50 4 Wang/Yue CHN [13] Borger/Kozuch GER [20] 0-2 (16-21, 11-21) 0:32
7 01-Jun 09:50 3 Agatha/Duda BRA [4] Lusson/Jupiter FRA [29] 2-0 (21-15, 21-16) 0:31
Pool C
22 02-Jun 09:00 3 Rebecca/Ana Patrícia BRA [30] Meppelink/van Gestel NED [14] forfeit team B
21 01-Jun 15:40 3 Laboureur/Sude GER [3] Bieneck/Schneider GER [19] 0-2 (15-21, 13-21) 0:29
6 01-Jun 09:00 4 Meppelink/van Gestel NED [14] Bieneck/Schneider GER [19] forfeit team A
5 01-Jun 09:00 3 Laboureur/Sude GER [3] Rebecca/Ana Patrícia BRA [30] 2-0 (21-17, 21-16) 0:30
Pool B
20 02-Jun 09:00 2 Rehackova/Dostalova, M. CZE [31] Lehtonen/Lahti FIN [18] 0-2 (10-21, 8-21) 0:29
19 01-Jun 15:40 2 Ludwig/Walkenhorst GER [2] Maria Antonelli/Carol BRA [15] 2-1 (17-21, 21-17, 15-13) 0:46
4 01-Jun 09:00 2 Maria Antonelli/Carol BRA [15] Lehtonen/Lahti FIN [18] 2-1 (16-21, 21-19, 15-13) 0:50
3 01-Jun 09:00 1 Ludwig/Walkenhorst GER [2] Rehackova/Dostalova, M. CZE [31] 2-1 (14-21, 21-19, 15-9) 0:42
Pool A
18 02-Jun 09:50 2 Motrich/Kholomina RUS [32] Davidova/Shchypkova UKR [16] 2-1 (19-21, 21-18, 15-12) 0:46
17 01-Jun 15:40 1 Larissa/Talita BRA [1] Claes/Hughes USA [17] 2-0 (21-18, 21-18) 0:32
2 01-Jun 09:50 2 Davidova/Shchypkova UKR [16] Claes/Hughes USA [17] 0-2 (17-21, 18-21) 0:30
1 01-Jun 09:50 1 Larissa/Talita BRA [1] Motrich/Kholomina RUS [32] 2-0 (21-14, 21-15) 0:27

 

 

 

 

 

 

 

Мужчины

No. Local Court Team A Team B Result Dur.
Date Time
Final 1st Place
56 04-Jun 20:15 1 Krasilnikov/Liamin RUS [8] Lucena/Dalhausser USA [4] 1-2 (17-21, 24-22, 16-18) 0:52
Final 3rd Place
55 04-Jun 16:30 1 Smedins/Samoilovs LAT [1] Stoyanovskiy/Yarzutkin RUS [15] 1-2 (21-18, 14-21, 8-15) 0:41
Semifinals
54 03-Jun 22:00 1 Lucena/Dalhausser USA [4] Stoyanovskiy/Yarzutkin RUS [15] 2-0 (21-14, 21-17) 0:31
53 03-Jun 19:00 1 Krasilnikov/Liamin RUS [8] Smedins/Samoilovs LAT [1] 2-0 (21-14, 21-17) 0:33
Round 3
52 03-Jun 16:00 1 Herrera/Gavira ESP [10] Stoyanovskiy/Yarzutkin RUS [15] 0-2 (16-21, 18-21) 0:32
51 03-Jun 18:00 1 Lucena/Dalhausser USA [4] Fijalek/Bryl POL [14] 2-1 (21-19, 18-21, 15-8) 0:50
50 03-Jun 14:00 1 Alison/Bruno Schmidt BRA [3] Smedins/Samoilovs LAT [1] 1-2 (21-18, 20-22, 12-15) 0:50
49 03-Jun 13:00 1 Krasilnikov/Liamin RUS [8] Rudol/Szalankiewicz POL [24] 2-0 (21-18, 21-15) 0:35
Round 2
48 02-Jun 18:10 1 Stoyanovskiy/Yarzutkin RUS [15] Brouwer/Meeuwsen NED [7] 2-1 (15-21, 21-15, 15-7) 0:38
47 02-Jun 18:10 3 Herrera/Gavira ESP [10] Saymon/Álvaro Filho BRA [2] 2-0 (22-20, 24-22) 0:40
46 02-Jun 17:20 3 Sørum/Mol NOR [25] Fijalek/Bryl POL [14] 0-2 (16-21, 17-21) 0:36
45 02-Jun 18:10 2 Lucena/Dalhausser USA [4] McHugh/Schumann AUS [23] 2-0 (21-12, 21-9) 0:27
44 02-Jun 17:20 4 Brunner/Patterson USA [12] Smedins/Samoilovs LAT [1] 1-2 (32-30, 14-21, 10-15) 0:49
43 02-Jun 17:20 1 Alison/Bruno Schmidt BRA [3] Böckermann/Flüggen GER [20] 2-0 (21-16, 21-17) 0:35
42 02-Jun 17:20 2 Pedro Solberg/Guto BRA [6] Rudol/Szalankiewicz POL [24] 1-2 (19-21, 21-17, 12-15) 0:49
41 02-Jun 19:00 1 Doppler/Horst AUT [17] Krasilnikov/Liamin RUS [8] 0-2 (19-21, 8-21) 0:30
Round 1
40 02-Jun 14:00 2 Brouwer/Meeuwsen NED [7] Gonzalez/Nivaldo CUB [19] 2-0 (21-15, 21-15) 0:29
39 02-Jun 14:50 3 Saymon/Álvaro Filho BRA [2] Kavalenka/Dziadkou BLR [28] 2-0 (21-16, 21-11) 0:29
38 02-Jun 14:00 3 Fijalek/Bryl POL [14] Plavins/Regza LAT [18] 2-0 (21-18, 21-17) 0:31
37 02-Jun 14:50 4 Nicolai/Lupo ITA [11] McHugh/Schumann AUS [23] 1-2 (21-13, 18-21, 15-17) 0:43
36 02-Jun 14:00 4 Smedins/Samoilovs LAT [1] Tocs/Finsters LAT [29] 2-1 (21-19, 17-21, 15-8) 0:44
35 02-Jun 14:50 2 Böckermann/Flüggen GER [20] Allen/Slick USA [27] 2-0 (21-17, 21-19) 0:34
34 02-Jun 14:00 1 Rudol/Szalankiewicz POL [24] Likholetov/Leshukov RUS [32] 2-0 (24-22, 21-15) 0:35
33 02-Jun 14:50 1 Evandro/Andre BRA [5] Krasilnikov/Liamin RUS [8] 1-2 (21-17, 18-21, 7-15) 0:48
Pool H
32 02-Jun 11:30 1 Krasilnikov/Liamin RUS [8] Losiak/Kantor POL [9] 2-1 (21-15, 19-21, 15-12) 0:46
31 01-Jun 18:30 4 Sørum/Mol NOR [25] Rudol/Szalankiewicz POL [24] 2-1 (21-16, 19-21, 15-12) 0:46
16 01-Jun 14:50 2 Losiak/Kantor POL [9] Rudol/Szalankiewicz POL [24] 0-2 (20-22, 19-21) 0:44
15 01-Jun 14:50 1 Krasilnikov/Liamin RUS [8] Sørum/Mol NOR [25] 0-2 (25-27, 17-21) 0:41
Pool G
30 02-Jun 11:30 4 Dollinger A./Erdmann GER [26] McHugh/Schumann AUS [23] 1-2 (21-19, 25-27, 10-15) 0:53
29 01-Jun 18:30 3 Brouwer/Meeuwsen NED [7] Herrera/Gavira ESP [10] 0-2 (16-21, 21-23) 0:38
14 01-Jun 14:50 3 Herrera/Gavira ESP [10] McHugh/Schumann AUS [23] 2-1 (13-21, 21-18, 15-10) 0:43
13 01-Jun 14:50 4 Brouwer/Meeuwsen NED [7] Dollinger A./Erdmann GER [26] forfeit team B
Pool F
28 02-Jun 11:30 2 Allen/Slick USA [27] Jefferson/Cherif QAT [22] 2-0 (27-25, 21-19) 0:41
27 01-Jun 18:30 1 Pedro Solberg/Guto BRA [6] Nicolai/Lupo ITA [11] 2-1 (21-16, 19-21, 15-13) 0:49
12 01-Jun 14:00 3 Nicolai/Lupo ITA [11] Jefferson/Cherif QAT [22] 2-1 (26-28, 21-18, 21-19) 0:55
11 01-Jun 14:00 2 Pedro Solberg/Guto BRA [6] Allen/Slick USA [27] 2-0 (21-17, 21-13) 0:32
Pool E
26 02-Jun 11:30 3 Kavalenka/Dziadkou BLR [28] Koekelkoren/van Walle BEL [21] 2-0 (21-15, 21-19) 0:37
25 01-Jun 17:30 1 Evandro/Andre BRA [5] Brunner/Patterson USA [12] 0-2 (19-21, 16-21) 0:34
10 01-Jun 13:10 4 Brunner/Patterson USA [12] Koekelkoren/van Walle BEL [21] 2-1 (13-21, 29-27, 18-16) 0:56
9 01-Jun 13:10 3 Evandro/Andre BRA [5] Kavalenka/Dziadkou BLR [28] 2-0 (21-15, 21-18) 0:33
Pool D
24 02-Jun 10:40 4 Tocs/Finsters LAT [29] Gibb/Crabb Ta. USA [13] 2-1 (21-18, 11-21, 15-12) 0:40
23 01-Jun 17:30 2 Lucena/Dalhausser USA [4] Böckermann/Flüggen GER [20] 2-0 (21-13, 21-17) 0:34
8 01-Jun 12:20 4 Gibb/Crabb Ta. USA [13] Böckermann/Flüggen GER [20] 0-2 (23-25, 16-21) 0:40
7 01-Jun 12:20 3 Lucena/Dalhausser USA [4] Tocs/Finsters LAT [29] 2-0 (21-14, 21-15) 0:34
Pool C
22 02-Jun 10:40 2 Sivolap/Velichko RUS [30] Gonzalez/Nivaldo CUB [19] 0-2 (18-21, 19-21) 0:30
21 01-Jun 17:30 3 Alison/Bruno Schmidt BRA [3] Fijalek/Bryl POL [14] 2-0 (22-20, 23-21) 0:40
6 01-Jun 14:00 4 Fijalek/Bryl POL [14] Gonzalez/Nivaldo CUB [19] 2-0 (21-18, 21-16) 0:32
5 01-Jun 14:00 1 Alison/Bruno Schmidt BRA [3] Sivolap/Velichko RUS [30] 2-0 (21-17, 23-21) 0:32
Pool B
20 02-Jun 10:40 3 Perusic/Schweiner CZE [31] Plavins/Regza LAT [18] 0-2 (18-21, 15-21) 0:32
19 01-Jun 20:00 1 Saymon/Álvaro Filho BRA [2] Stoyanovskiy/Yarzutkin RUS [15] 0-2 (17-21, 18-21) 0:36
4 01-Jun 13:10 1 Stoyanovskiy/Yarzutkin RUS [15] Plavins/Regza LAT [18] 2-0 (26-24, 21-13) 0:32
3 01-Jun 13:10 2 Saymon/Álvaro Filho BRA [2] Perusic/Schweiner CZE [31] 2-1 (26-24, 17-21, 16-14) 0:54
Pool A
18 02-Jun 10:40 1 Likholetov/Leshukov RUS [32] Ranghieri/Carambula ITA [16] 2-1 (11-21, 21-19, 20-18) 0:46
17 01-Jun 17:30 4 Smedins/Samoilovs LAT [1] Doppler/Horst AUT [17] 0-2 (15-21, 13-21) 0:29
2 01-Jun 12:20 2 Ranghieri/Carambula ITA [16] Doppler/Horst AUT [17] 1-2 (21-17, 15-21, 10-15) 0:45
1 01-Jun 12:20 1 Smedins/Samoilovs LAT [1] Likholetov/Leshukov RUS [32] 2-0 (21-13, 22-20) 0:31